hunter fox
hunter lion
hunter eagle

Smršť novinek z realit z přelomu dubna a května 2020

Tempo zavádění změn se s oslabením šíření koronaviru nespomalilo, právě naopak. Ne každý zachytil vše, co se za poslední dobu událo, proto vám zasíláme stručný souhrn novinek na realitním trhu, abyste s námi mohli zůstat v obraze. Koho zajímá shrnutí z minulého měsíce, které obsáhlo další důležité body, najdete ho na tomto odkaze.

1. Vláda konečně schválila zrušení dane z nabytí nemovitostí2. Trh prodejů vstal z mrtvých a vypadá zatím stabilně3. Ruší se předkupní právo, konečně!4. ČNB zase slevila na úrocích, co zatím dělají hypotéky?5. Moratorium splátek úvěrů6. Stát přispěje na nájemné zavřeným firmám7. Nařízení vlády o nezvedání nájmu 8. Smluvní pokuty se vracejí do nájemních smluv

1. Vláda konečně schválila zrušení dane z nabytí nemovitostí

Na konci minulého týdne vláda konečně schválila zrušení daně z nabytí věcí nemovitých. Týkat se to bude retrospektivně všech, kteří koupili nemovitost od prosince 2019. Proč “konečně"? Jelikož od prvního oznámení této možnosti v březnu kupující vyčkávali, jak to vlastně dopadne, vláda svým váháním prakticky na měsíc zastavila realitní transakce na celém trhu. Každý chtěl ušetřit několik set tisíc, takže se není čemu divit.

Zrušení daně sebou neslo i několik dalších podstatných změn. Ministryně Schillerová ji podmínila zrušením možnosti odpočtu úroků z hypoték při daňových přiznáních, čímž výpadek z daně prakticky vykryje. Naštěstí se zrušení odpočtů plánuje až od 1.1.2022, takže máte ještě rok a půl na to, těžit z obou úlev najednou.

Krom toho se od 1.1.2021 prodlouží tzv. “časový test“ daně z příjmů z 5 let na 10, tedy všichni, kdo nabydou byty od ledna příštího roku budou muset čekat 10 let, než budou zproštěni povinnosti odvést 15% z rozdílu nabývací a prodejní hodnoty prodaných nemovitostí.

Z tohoto důvodu se dá říct, že rok 2020 bude na dlouho nejlepším rokem pro realitní transakce, jelikož se pojede ještě podle starého časového testu, bez daně z nabytí, ale za to i s možností odpočtu úroků.

2. Trh prodejů vstal z mrtvých a vypadá zatím stabilně

I když je od schválení zmiňovaných opatření vládou ještě dlouhá cesta přes parlament, senát a prezidenta k realizaci, tento oznam se okamžitě odrazil na počtu prohlídek u prodejů a trh se rychle restartoval. Aktuálně evidujeme zájem o prohlídky prodejů blížící se situaci před koronavirem. Dá se tedy předpokládat, že dokud se v Česku neprojeví negativní dopady koronakrize a propouštění u zahraničních obchodních partnerů ČR, trh s nemovitostmi by mohl zůstat stabilní.

3. Ruší se předkupní právo, konečně!

Někteří z Vás zaregistrovali, že byla 3.4.2020 prezidentem podepsána novela ObčZ, kde se také s účinností od 1.7.2020 ruší zákonné předkupní právo.

Zůstane pouze na dobu 6 měsíců spoluvlastníkům, kteří nemovitost např. zdědili, v ostatních případech je předkupní právo mezi spoluvlastníky nemovitosti zrušeno. Možnost vzdání se předkupního práva, které se zapisovalo do katastru nemovitostí, bude po této novele jako nadbytečné také zrušeno.

Odpadají tedy konečně problémy, které vznikaly s prodeji sklepů nebo garážových stání, kterépak často blokovali chtiví „spoluvlastníci“ z domu.

4. ČNB zase slevila na úrocích, co zatím dělají hypotéky?

Již potřetí v poměrně krátké době snížila Česká národní banka úrokové sazby. Tu základní tentokrát o 75 bazických bodů na 0,25 procenta. Ještě v únoru tato sazba byla na 2,25%. Opatření mají pomoci znovu nastartovat ekonomiku po jejím zpomalení kvůli koronavirové pandemii. V Česku působící banky zatím do svých produktů určených pro běžné spotřebitele snížení sazeb ve větší míře nepromítaly, ale vláda a ČNB doufají, že by se to nyní mohlo změnit.

Zástupci bankovních domů se v oblasti hypoték nicméně vyjadřují zdrženlivě a říkají, že úrokové sazby bankovních produktů také zohledňují riziko půjček, které je v době krizi vyšší. V nedávném rozhovoru představitelů bank se zástupci Hypoteční banky, Monety i České spořitelny shodli, že očekávají letos spíše dlouhodobé udržení sazeb kolem 2,5%. Uvidíme, zdali menší bankovní domy, které aktuálně atakují 2% sazby naberou dostatečné množství klientely, aby jejich větší kolegy stáhly sebou na nižší úroveň.

5. Moratorium splátek úvěrů

Tato novinka patří k nejstarším, ale někomu mohla uniknout. Vláda schválila odložení splátek hypoték a spotřebitelských úvěrů na 3 nebo 6 měsíců, a to bez postihu. Podle informací z bank a stavebních spořitelen klienti tyto odklady v poměrně velkém počtu využívají, a to i přes fakt, že úroky budou muset doplatit na konci splácení. Odkladu mnozí využili již v době, kdy jim to nabízely banky z vlastní iniciativy, a po vyhlášení zákonného moratoria zájem neopadl.

Nevýhodou je, že využití tohoto odkladu můžou některé banky vyhodnotit v budoucnosti negativně při posuzování další žádosti o úvěr. Nedoporučuje se proto této možnosti využívat, pokud to není opravdu nevyhnutné.

6. Stát přispěje na nájemné zavřeným firmám

Zatím je to pouze blesková zpráva, která se minulý týden objevila v médiích a měla by být do důsledků rozvedena v týdnu následujícím. Dle prvotních informací stát uhradí polovinu nájemného za duben až červen za firmy, které musely zavřít kvůli karanténě. T

ato pomoc by však byla platná pouze v případech, kde nájemníkům 30% odpustí pronajímatel a zbylých 20 % zaplatí firmy samy. Pokud tedy vlastníte komerční prostory, připravte se, možná Vaši nájemníci od Vás budou potřebovat vyjít vstříc.

7. Nařízení vlády o nezvedání nájmu

Vláda koncem dubna zakázala během platností mimořádných opatření vlády zvedat nájmy. Což asi nebude takový problém, spíše dnes majitelé doufají, aby nemuseli během případné krize po epidemii nájmy nemuseli snižovat. Šance, že by se to ve velkém vynucovalo je sice nízká, ale odkaz je jasný – majitelé bytů mají podle vlády jednat solidárně, ať už dobrovolně nebo z povinnosti.

8. Smluvní pokuty se vracejí do nájemních smluv

Po několika letech bez možnosti smluvních pokut v nájemních smlouvách svitá na lepší časy. Mění se totiž § 2239 OZ, ze kterého se vypouští text, že se nepřihlíží „k ujednání ukládajícímu nájemci povinnost zaplatit pronajímateli smluvní pokutu".

Optimismus trochu kazí, že pokuta bude omezena na trojnásobek měsíčního nájemného (nové znění § 2254) a do tohoto limitu bude započtena i jistota, tedy ve většině běžných případů bude po odečtení jistoty smluvní pokuta omezena max. na výši 1-2 nájmů.

Závěrem

Trh postupně ožívá a vrací se na něj, stejně jako do celé společnosti, opět pozitivnější nálada. Měli bychom být ale ve střehu, ta náročná část nás ještě jen čeká. Případná druhá vlna na podzim,stejně jako hospodárské důsledky celosvétové stopky ekonomice se semmůžou dostat sespožděním klidně až za rok.

My máme mezitím před sebou zbytek roku 2020, z hlediska daní na dlouho nejpříznivějším rokem na nákup a prodej nemovitostí. A z hlediska cen možná vzhledem na nejistý výhled také.

Věděli jste, že během koronakrize nejrychleji obsadíte byt s pomocí virtuálních prohlídek?

Během tohoto náročného období je u nás tato nadstandardní služba součástí každé zakázky ZDARMA.

Rádi byste dostávali novinky tohoto typu do emailu? Zapište se a příště si je přečtete jako první!

Trendy na trhu určujeme MY

 Jako první na světě jsme prodali byt za bitcoin

Jsme průkopníci v oboru.

 Virtuální prohlídky pro všechny 

V době koronakrize jsme zpřístupnili prohlídky na dálku pro všechny ZDARMA

 Nejmodernější technologie v akci 

Námi prezentované nemovitosti vypadají úchvatně

our peopleour peopleour peopleaboutus25

O nás

Plníme klientům sny od roku 2012.

Byty dokážeme prodat rychleji než konkurence, a to ne pouze díky lepším fotografiím a důsledněji připraveným inzerátům. Je to zejména výsledek přístupu našich makléřů, který se zakládá na zájmu o potřeby klienta, férovém jednání a plnění svých slibů.

Do realit přinášíme tak dlouho chybějící spolehlivost a lidské jednání, které vycházejí z našich vnitřních hodnot společnosti. Už bylo na čase, aby někdo začal. Taky to tak vidíte?

Využíváme a zavádíme nejnovější technologie mezi prvními v Česku. Jako první jsme začali přijímat kryptoměny a jako první na světě jsme za ně prodali byt. Virtuální prohlídky, záběry dronem nebo profesionální virtuální staging jsou pojmy, kterými žijeme denně již léta.

Sídlíme v příjemných kancelářích v samotném centru města, přijďte nás někdy navštívit

Řídíme se hodnotami jako když jde o život

Nasloucháme Vám

Ptáme se na vše do detailů a nasloucháme Vašim potřebám tak, abychom Vám dokázali poskytnout tu nejlepší službu v oblasti nemovitostí v České republice.

Držíme slovo

Neslibujeme nic, co nemůžeme splnit. A co Vám naopak jednou slíbíme, to i dodržíme. Naše slovo je pro nás posvátné a zakládáme si na čestném jednání.

Ctíme slušnost

Slušnost je pro nás primární hodnotou. Respekt k druhé straně a lidský přístup, to je to, co klientům nabízíme, ale i to, co od svých partnerů očekáváme.

Kdo je členem naší rodinky?

My se postaráme o Váš dům, zatím co vy se staráte o  Váš domov.

Nabídněte s námi Vaši nemovitost.

google
yahoo
facebook
stripe
coinidol