hunter fox
hunter lion
hunter eagle

Novinky z realit 08/2020 a velké hypoteční překvapení

Poslední tři měsíce přinesly hodně zajímavý vývoj na realitním trhu, a to zejména co se týče hypoték. Kdo z vás by po korona-mánii čekal, že letošní rok bude trhat historické rekordy? Na toto téma, ale i na další se podíváme v tomto srpnovém souhrnu novinek:

1. Stav trhu2. Jak se vyvíjel hypoteční trh?3. Novinky, které ovlivní AirBNB pronájmy4.(Ne)slavná daň z nabytí a odpisy úroků5. Drobné perličky za poslední 3 měsíce

1. Stav trhu

Neustále dostáváme dotazy na aktuální vývoj trhu nemovitostí v Brně. Po šoku, který se projevil zejména v březnu a dubnu, jsme zaznamenali prudký návrat k silné dynamice pronájmů, a to i přes zahlcení trhu prázdnými AirBNB byty. Zatímco se počet bytů v nabídce na začátku roku pohyboval kolem 600 kusů, postupně během stagnace vystoupal až na dvojnásobek.

Jakmile se situace v ČR stabilizovala, lidé trh opět rozhýbali a počty poptávek po nájmu trhaly rekordy. I díky tomu počet volných bytů v Brně postupně klesl pod 900 a stejný trend pokračuje i v hlavní sezoně, což je právě teď. Do Brna se chystají vrátit tisíce studentů, kteří během krizové situace i předčasně vypověděli a byt s tržně nastaveným nájemným se v nabídce neohřeje déle, než jeden prohlídkový den.

Jediný segment trhu, který je nadále pomalejší než před koronou, jsou luxusní byty – jedná se o nemovitosti, kde majitelé byli zvyklí na nájemce ze zahraničí, kteří akceptovali ceny pro místní obyvatele často nepřijatelné. Jelikož je volný pohyb osob nadále poměrně omezen a podzim i zima hrozí dalšími problémy s koronavirem, nedá se v tomto segmentu očekávat přílišné zlepšení a doporučujeme těmto majitelům raději snížit své cenové očekávání. Vždy je výhodnější mít byt pronajatý, než ho mít prázdný.

Prodeje v Brně pokračují v předchozí dynamice. Po obnovení zájmu kupujících v květnu podpořily poptávku po koupi nemovitostí zejména klesající úroky. Necítíme sice na trhu takový přetlak, jako u pronájmů, ale prodeje zatím fungují slušně a je jistý předpoklad, že ještě 1-2 měsíce tomu tak i bude. Pokud pak ale udeří nová omezení skrz koronavirus, v posledním kvartálu očekáváme opět výrazné zpomalení trhu. Kdo má tedy v plánu prodat, měl by to stihnou ještě na přelomu léta a podzimu.

2. Jak se vyvíjel hypoteční trh? Trhá rekordy a úroky jsou zpátky pod 2%

Jak jsme vás informovali v minulých dílech, banky šly po začátku koronakrize proti doporučením ČNB a na místo toho, aby uvolnili podmínky pro hypotéky, naopak přitvrzovaly. Jaká je ale situace po uvolnění opatření?

Co se týče limitů pro hypotéky, po úvodním šoku se situace částečně normalizovala a zhruba polovina bank se řídí podobnými limity, jaké byly před koronakrizí. A to i přes to, že jim ČNB umožnila limity více uvolnit. Limit DTI na úrovni maximální půjčky ve výši 8-násobku ročních příjmu žadatele nadále dodržuje 10 z 15 bank a spořitelen, limit DSTI splátek dluhů max ve výši 45% z celkového ročního příjmu dodržuje 9 za 15 a LTV i nad 80% umožňuje aktuálně 8 z 15 finančních ústavů. Tedy co se limitů týče, situace se oproti dubnu uvolnila. Pokud jsou pro Vás tyto zkratky nic neříkající, popsali jsme je v tomto článku v bodě 2.

Od června byly navíc k dispozici první nabídky s úrokovými sazbami pod 2% a aktuálně k nim přibyly mnohé další. Nejnižší už se dnes pohybují i kolem hranice 1,48% pa (FIO banka, 1-letá fixace). Díky takto nízkým sazbám a zrušení opatření vlády se více obyvatel znovu zplna nadechlo a teď se držte, objemy hypoték za první pololetí 2020 trhaly rekordy. Ano, skutečně se i přes koronavirus letos uzavřely hypotéky v hodnotě 121 miliard Kč, což je nejvyšší objem za prvních 7 měsíců roku v celé historii. Meziročně stoupl i počet uzavřených smluv, ale ne o takové procento, jako finanční objem. Co to znamená? Lidé si tedy opět půjčují výrazně vyšší částky – ceny nemovitostí jsou totiž meziročně vyšší a ani skrz koronakrizi zatím neklesly. Jen v Brně hlásí developeři meziroční nárůst cen o 7%.

Pokoří rok 2020 dosud nejúspěšnější roky 2016 a 2017 v objemu uzavřených úvěrů? Těžko říct. S ohledem na vracející se virus, zimu a vládní opatření bychom tak optimističtí nebyli. Ale na první pololetí si banky rozhodně stěžovat nemůžou.

3. Pro ty z vás, kteří máte rádi AirBNB

Dobrá zpráva pro krátkodobé pronajímatele, kteří jsou plátci DPH - od 1.7.2020 se snížila sazba z ubytovacích služeb z 15% na 10%.

Špatných zpráv je ale více – jednak hrozící druhá vlna COVID-19 pravděpodobně zastaví návrat turistů i na další rok, doporučujeme tedy se zaměřit na dlouhodobé nájemníky. V Brně právě probíhá hlavní sezona a momentálně je jednoznačně nejsnazší období najít nové nájemce. Využijte toho. Pokud se chcete poradit, napište nebo nám zavolejte a probereme i Vaši situaci.

Druhá špatná zpráva pro provozovatele AirBNB bytů, kterou ale ostatní možná vnímají spíše pozitivně – Městský soud v Praze rozhodl o tom, že SVJ může za určitých okolností zamezit krátkodobým pronájmům v budově. Pro některé případy to bude tedy precedens, o který se bude možno opřít a mnohé domy tak mohou omezit množství bytů, pronajímaných tímto způsobem. Více informací naleznete například v tomto článku.

4. (Ne)slavná daň z nabytí a odpisy úroků: telenovela, která nekončí

Už to zachytil asi každý z vás, ale pro jistotu zrekapitulujeme situaci s daní z nabytí věcí nemovitých. Po tom, co návrh novely zákona úspěšně prošel parlamentem, zasekl se 12.8. v senátu. Ten ho vrátil, společně s pozměňovacími návrhy, zpátky do poslanecké sněmovny.

Ta má v září za úkol rozhodnout, zdali akceptuje návrhy senátu, anebo zdali zákon opět schválí v původním znění. Jelikož aktuálně panuje shoda napříč spektrem stran, očekává se schválení jím navrhované verze. Co by to znamenalo?

Místo původně plánovaného zrušení odpočtu se aktuálně mluví pouze o snížení jeho maximální výše, a to z 300.000 Kč na limit 150.000 Kč ročně. Umožní Vám tedy během splácení hypotéky ušetřit na dani až 22.500 Kč každý rok, samozřejmě za předpokladu, že platíte dostatečně vysoké úroky a jedná se o hypotéku na vlastní bydlení. Poslanecká sněmovna ještě musí schválit, zdali snížení limitu začne platit již od 1. ledna 2021, anebo až o rok později. V září vás o tom budeme samozřejmě informovat.

5. Drobné perličky za poslední 3 měsíce

Máme interní informaci z konce května, že MPSV zaregistrovalo v celé ČR pouze 11 žádostí (oznámení) nájemníků o odklad placení nájemného, z toho zřejmě 2 ani nebyly oprávněné. Podle statistiky je to kraj od kraje po jednom či žádném případu, pouze Ostrava hlásí celé 3 případy. Evidentně situace s odklady nebyla tak horká, jak se na začátku koronakrize zdálo.

Vláda dále 1. června 2020 zrušila zmrazení nájemného u bytů, které zavedla kvůli epidemii koronaviru 23. dubna. Ministryně financí Alena Schillerová na Twitteru uvedla, že po ukončení nouzového stavu skončilo i omezení pohybu a situace na trhu s byty se vrátila k normálu. Z naší praxe máme pocit, že i v tomto případě téměř nikdo tohoto nařízení nevyužil. Že by tedy šlo spíše o promyšlený marketingový tah?

Závěrem

Situace “mezi vlnami” byla nakonec pozitivnější, než kdokoliv čekal. Že se budou trhat rekordy v hypotékách? Na to by si v dubnu asi nevsadil ani ten nejodvážnější bankéř. Co nás ale čeká na podzim a v zimě?

Věříme, že vlády po celém světě budou hledat cesty, jak stimulovat ekonomiky, budou se tisknout biliony bankovek, inflace požene ceny všeho nahoru a s novými opatřeními vznikne i mnoho nových příležitostí. Kdo bude ve střehu, může na tom celém i dobře vydělat. Přejeme všem tedy dobré oko na příležitosti, pevné nervy pro okamžiky překvapení a ozveme se vám znovu, jakmile bude o čem reportovat.

Věděli jste, že během koronakrize nejrychleji obsadíte byt s pomocí virtuálních prohlídek?

Během tohoto náročného období je u nás tato nadstandardní služba součástí každé zakázky ZDARMA.

Rádi byste dostávali novinky tohoto typu do emailu? Zapište se a příště si je přečtete jako první!

Trendy na trhu určujeme MY

 Jako první na světě jsme prodali byt za bitcoin

Jsme průkopníci v oboru.

 Virtuální prohlídky pro všechny 

V době koronakrize jsme zpřístupnili prohlídky na dálku pro všechny ZDARMA

 Nejmodernější technologie v akci 

Námi prezentované nemovitosti vypadají úchvatně

our peopleour peopleour peopleaboutus25

O nás

Plníme klientům sny od roku 2012.

Byty dokážeme prodat rychleji než konkurence, a to ne pouze díky lepším fotografiím a důsledněji připraveným inzerátům. Je to zejména výsledek přístupu našich makléřů, který se zakládá na zájmu o potřeby klienta, férovém jednání a plnění svých slibů.

Do realit přinášíme tak dlouho chybějící spolehlivost a lidské jednání, které vycházejí z našich vnitřních hodnot společnosti. Už bylo na čase, aby někdo začal. Taky to tak vidíte?

Využíváme a zavádíme nejnovější technologie mezi prvními v Česku. Jako první jsme začali přijímat kryptoměny a jako první na světě jsme za ně prodali byt. Virtuální prohlídky, záběry dronem nebo profesionální virtuální staging jsou pojmy, kterými žijeme denně již léta.

Sídlíme v příjemných kancelářích v samotném centru města, přijďte nás někdy navštívit

Řídíme se hodnotami jako když jde o život

Nasloucháme Vám

Ptáme se na vše do detailů a nasloucháme Vašim potřebám tak, abychom Vám dokázali poskytnout tu nejlepší službu v oblasti nemovitostí v České republice.

Držíme slovo

Neslibujeme nic, co nemůžeme splnit. A co Vám naopak jednou slíbíme, to i dodržíme. Naše slovo je pro nás posvátné a zakládáme si na čestném jednání.

Ctíme slušnost

Slušnost je pro nás primární hodnotou. Respekt k druhé straně a lidský přístup, to je to, co klientům nabízíme, ale i to, co od svých partnerů očekáváme.

Kdo je členem naší rodinky?

My se postaráme o Váš dům, zatím co vy se staráte o  Váš domov.

Nabídněte s námi Vaši nemovitost.

google
yahoo
facebook
stripe
coinidol