hunter fox
hunter lion
hunter eagle

Jak efektivně prověřit budoucího nájemníka

Představte si následující situaci: koupili jste (nebo zdědili) byt, který chcete dále pronajímat. Najednou se ocitáte v situaci, kdy Vás zajímají 3 klíčové věci – jak nastavit výši nájmu, kde nemovitost inzerovat a jak najít bezproblémového nájemníka, který bude pravidelně a včas nájem platit.

Dnes se podíváme podrobněji na to, jaké techniky jsou Vám k dispozici při prověření zájemce o byt:

1. Vhodně zvolené dotazy a důvěřuj, ale prověřuj

Během prohlídky se soustřeďte na to, jakým způsobem se zájemce vyjadřuje, jak se chová, a pomocí otevřených otázek získejte všechny informace, které jsou pro Vás relevantní. Proč končí nájem tam, kde teď bydlí? Jak dlouho tam bydlel? Jaké měl vztahy s předchozím majitelem? Kde pracuje a jak dlouho? Divili byste se, co na sebe lidé v nehlídaný moment sami řeknou. Poproste ho případně i o kontakt na předchozího majitele pro ověření reference.

2. Test solventnosti

Od nás to bude znít sice tendenčně, ale není na škodu nechat si zájemce najít realitní kanceláří. Proč? Zájemce přicházející prostřednictvím zprostředkovatele totiž musí za jeho služby zaplatit provizi, čímž se zásadně sníží počet zájemců, kteří nedisponují dostatečnou finanční rezervou a žijí tzv. od výplaty k výplatě. Takoví nájemníci se často můžou dostat do finančních potíží i jedním nečekaným výdajem (nová pračka, atd.) a tedy zájemci, chodící přes realitní kancelář jsou pro Vás větší zárukou solventnosti.

3. Placené rejstříky jsou dobrou investicí

Velmi efektivním nástrojem je prověření zájemce ve veřejně dostupných registrech:
a. Registr insolvencí
b. Centrální registr dlužníků
c. Databáze policie ČR

Některé přístupy jsou zpoplatněny, avšak těch pár korun, které na začátku investujete do  prověření zájemce, Vám můžou zachránit desetitisíce korun na nezaplaceném nájemném.

4. Co Vám řekne internet?

Ověření zájemců se opravdu někdy podobá detektivní práci. Díky dnešní době je dobrý nápad najít si všechny dostupné informace o zájemci na sociálních sítích a vyhledávači google.com. Často tak zjistíte, čemu se věnuje ve volném čase a jak vystupuje veřejně. 

5. Pokud i tak nemáte jasno, využijte kratší platnost smlouvy

V případě pochyb se nebojte smlouvu uzavřít na kratší období – tedy například na 3 měsíce, s tím, že pokud bude nájemník platit spolehlivě, smlouvu vždy prodloužíte. A po roce poctivé platební morálky už si třeba vybudujete vzájemnou důvěru a nastavíte možnost smlouvy třeba na celý rok.

V současné době má dle statistik každý desátý člověk exekuci a vzhledem k letošní koronakrizi se očekává, že se toto číslo bude zvyšovat. Nezanedbejte tedy těchto 5 jednoduchých kroků a na výběru nového nájemníka si dejte záležet.
Nebo to přenechte odborníkům, kteří tuto práci rádi odvedou za Vás. U nás v HOME Hunters prověřujeme před podpisem smlouvy pečlivě každého zájemce!
Lukáš Števko
HOME Hunters

Další příspěvky na našem blogu

Shrnutí situace na trhu za duben-květen 2020

Oživení trhu, daň z nabytí, vývoj trhu hypoték, zrušení předkupního práva u některých forem spoluvlastnictví a další novinky. Veškeré informace naleznete tady.

Shrnutí situace na trhu za březen-duben 2020

Nemožnost vypovědět nájem, změny parametrů hypoték, analýza situace s Airbnb byty v Brně i Praze a další novinky. Vše najdete v této sekci.

Věděli jste, že během koronakrize nejrychleji obsadíte byt s pomocí virtuálních prohlídek?

Během tohoto náročného období je u nás tato nadstandardní služba součástí každé zakázky ZDARMA.

Rádi byste dostávali novinky tohoto typu do emailu? Zapište se a příště si je přečtete jako první!

Trendy na trhu určujeme MY

 Jako první na světě jsme prodali byt za bitcoin

Jsme průkopníci v oboru.

 Virtuální prohlídky pro všechny 

V době koronakrize jsme zpřístupnili prohlídky na dálku pro všechny ZDARMA

 Nejmodernější technologie v akci 

Námi prezentované nemovitosti vypadají úchvatně

our peopleour peopleour peopleaboutus25

O nás

Plníme klientům sny od roku 2012.

Byty dokážeme prodat rychleji než konkurence, a to ne pouze díky lepším fotografiím a důsledněji připraveným inzerátům. Je to zejména výsledek přístupu našich makléřů, který se zakládá na zájmu o potřeby klienta, férovém jednání a plnění svých slibů.

Do realit přinášíme tak dlouho chybějící spolehlivost a lidské jednání, které vycházejí z našich vnitřních hodnot společnosti. Už bylo na čase, aby někdo začal. Taky to tak vidíte?

Využíváme a zavádíme nejnovější technologie mezi prvními v Česku. Jako první jsme začali přijímat kryptoměny a jako první na světě jsme za ně prodali byt. Virtuální prohlídky, záběry dronem nebo profesionální virtuální staging jsou pojmy, kterými žijeme denně již léta.

Sídlíme v příjemných kancelářích v samotném centru města, přijďte nás někdy navštívit

Řídíme se hodnotami jako když jde o život

Nasloucháme Vám

Ptáme se na vše do detailů a nasloucháme Vašim potřebám tak, abychom Vám dokázali poskytnout tu nejlepší službu v oblasti nemovitostí v České republice.

Držíme slovo

Neslibujeme nic, co nemůžeme splnit. A co Vám naopak jednou slíbíme, to i dodržíme. Naše slovo je pro nás posvátné a zakládáme si na čestném jednání.

Ctíme slušnost

Slušnost je pro nás primární hodnotou. Respekt k druhé straně a lidský přístup, to je to, co klientům nabízíme, ale i to, co od svých partnerů očekáváme.

Kdo je členem naší rodinky?

My se postaráme o Váš dům, zatím co vy se staráte o  Váš domov.

Nabídněte s námi Vaši nemovitost.

google
yahoo
facebook
stripe
coinidol